SK CENTRUM
Top links
MENU
Home
O nas
Sieci
Oprogramowanie
Serwery sieciowe
Serwis
Referencje
Kontakt
Warto zobaczyć

Advertisement
 
INFORMACJA
Od dnia 21.10.2005 zmianie uległy:

Nazwa firmy - obecnie:
SK "CENTRUM" S.C.

Adres firmy - obecnie:
80-809 Gdańsk,
ul. Chałubińskiego 13


Numer tel/fax:
(058) 300 43 34

 
System CMO PDF Drukuj E-mail

System Cyfrowego Monitoringu Obiektów

Wprowadzenie

System Cyfrowego Monitoringu Obiektów może być wykorzystany do stałego monitorowania dowolnego obiektu (biuro, sklep, mieszkanie, posiadłość, obiekt sportowy, itp.) zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu. Wysoką niezawodność Systemu a zarazem znaczne obniżenie kosztów posiadania i eksploatacji, uzyskano dzięki szerokiemu zastosowaniu rozwiązań OpenSource.

Architektura Systemu

System składa się z serwera, switcha sieci LAN, kamer IP oraz z oprogramowania, które służy do podglądu obrazu z kamer w czasie rzeczywistym, rejestrowaniu zdarzeń oraz do zarządzania zarejestrowanymi zdarzeniami.

Sercem systemu jest serwer działający pod kontrolą systemu Linux. Odpowiada on za rejesrację wszelkich zdarzeń jakie miały miejsce w monitorowanym obiekcie. Każde zdarzenie zostaje odnotowane w bazie danych co umożliwia późniejszą łatwą obróbkę danych (tworzenie raportów, sortowanie, filtrowanie wpisów, itp.).

Schemat


Obraz z kamer rejestrowany jest jako nagrania video o określonej długości w formacie MPEG4. Format ten charakteryzuje się wysokim stopniem kompresji przy zachowaniu bardzo dobrej jakości obrazu.

Dzięki zastosowaniu techniki detekcji ruchu (ang. motion detection) rejestrowany jest tylko ten obraz, na którym wykryty został ruch oraz pewna ilość klatek przed rozpoczęciem zdarzenia i po zakończeniu. Czułość algorytmu detekcji ruchu jest ustawiana dla każdej z kamer oddzielnie.

Nasz System pracuje w oparciu o kamery firmy AXIS, światowego lidera w dziedzinie cyfrowych urządzeń rejestrujących. Kamery są urządzeniami sieciowymi podłączonymi do switcha sieci LAN przewodami UTP. Każdej z kamer przypisany jest indywidualny adres IP.

Przetworniki cyfrowe stosowane w kamerach AXIS umożliwiają uzyskanie obrazu video o prędkości do 30 klatek na sekundę i rozdzielczości (w zależności od modelu kamery) od 640x480 do 1280x1024 pikseli.

Dodatkowym atutem jest możliwość łatwego podglądu obrazu z kamer oraz zarządzania Systemem przez sieć internet.

Zarządzanie Systemem

Wraz z Systemem dostarczany jest program CamWatch firmy SK "CENTRUM". Jest to aplikacja działająca w systemie Windows 98/Me/2000/XP/2003. Program udostępnia następujące funkcje:

  • podgląd obrazu z kamer w czasie rzeczywistym
  • podgląd zarejestrowanych nagrań video
  • tworzenie raportów
  • podgląd zarejestrowanych zdarzeń w formie zapisów bazy danych
  • wygodny system archiwizacji danych
  • zdalny dostęp do w/w funkcji również przez sieć Internet


Zrzuty ekranów

Screen0 Podgląd miniatur przekazów video z kamer. W tym widoku istnieje możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy kamerami poprzez dwukrotne kliknięcie na wybranej kamerze.
Screen1 Podgląd pełnoekranowy, bez dodatkowych okien i innych elementów pulpitu komputera.
Screen2 Konsola zarządzania archiwami video. Tu dokonuje się przeglądu zdarzeń zarejestrowanych na serwerze w postaci plików video.
Screen3 Widok umożliwiający przeglądanie wpisów w bazie danych. Jest to szybka metoda określenia występowania określonych zdarzeń.
Screen4 Okno konfiguracyjne programu.
Screen4 Okno informacyjne.
 
« wstecz
Valid XHTML 1.0!   Valid CSS!   AnyBrowser!   Firefox.pl   Open Source Initiative OSI
Link 0 Link 1 Link 2 Link 3 Link 4